X

Czy unieważnienie małżeństwa i rozwód kościelny są możliwe?

Rozwód kościelny to coraz popularniejsze hasło, które do niedawna było tematem tabu. Obecnie coraz większa liczba małżeństw, w których dochodzi do rozpadu, decyduje się nie tylko na rozwód cywilny, ale także na skorzystanie z prawa kanonicznego.

Unieważnienie małżeństwa przez kościół jest możliwe, chociaż należy spełniać pewne warunki, które jednoznacznie wskazują na rozpad związku. Warto zaznaczyć, że można otrzymać rozwód cywilny, bez rozwodu kościelnego i na odwrót. Jak skorzystać z takich możliwości? Jedną z nich jest m.in. Przywilej Pawłowy.

Czym jest Przywilej Pawłowy

By zrozumieć Przywilej Pawłowy wystarczy szukać u podstaw. Mowa nt. 1. Listu do Koryntian. Znaleźć można w nim m.in. fragment, który brzmi:

“Jeżeli któryś z braci ma żonę niewierzącą, a ona zgadza się z nim nadal mieszkać, niech jej nie oddala. Podobnie jeżeli jakaś kobieta wierząca ma niewierzącego męża, a ten zgadza się mieszkać z nią, niech nie zrywa z nim związku małżeńskiego. Mąż niewierzący zostaje bowiem uświęcony przez żonę, a żona niewierząca przez brata. Gdyby było inaczej, wasze dzieci byłyby nieczyste, a tymczasem są święte. Gdyby jednak strona niewierząca chciała odejść, niech odejdzie. W takim wypadku ani brat, ani siostra nie są skrępowani jak niewolnicy, ponieważ Bóg powołał was do życia w pokoju.”

Przywilej Piotrowy

Przywilej Piotrowy jest możliwy wtedy, gdy chociaż jedna ze stron jest ochrzczona, lecz mimo ślubu nie doszło do skonsumowania związku. Rozwód kościelny na podstawie Przywileju Piotrowego może zostać udzielony jedynie przez Biskupa Rzymu.


powrót

Polityka prywatności

Klauzula informacyjna, polityka prywatności oraz polityka plików cookies dostępne są poniżej.

Oświadczam, że:

  • wchodzę na stronę i chcę zapoznać się z klauzulą informacyjną i polityką prywatności
  • rezygnuję z wejścia na stronę internetową

Czytaj treść polityki plików cookies

Czytaj treść polityki prywatności